Appesize: sunde snacks + konkurrence

Appesize: sunde snacks + konkurrenceVi kender det vist alle sammen godt: vi er på farten, vores blodsukker er lavt og man har brug for en hurtig snack. Det ender oftest (i hvert fald for mit eget vedkommende) med at være en usund snack, fordi de er nemme at få fat på. Typisk går jeg “kold” på jobbet lige inden frokost og sidst på eftermiddagen, når jeg er kommet hjem (men det endnu er for tidligt til aftensmad).

På det sidste har jeg testes Appesize. Konceptet er sunde, naturlige, glutenfri snacks som er pakket i små portioner, som er perfekte til at have med i tasken. Udover de små pakker med nødder og bær, så er der spændende figenstænger, kokosvand, palæobrød-mix og meget andet. Der er desuden ret mange poser nødder, så man går ikke lige tør foreløbigt. Kassen jeg har testet hedder “Rode Challenge“, men som noget nyt er de begyndt at gøre det muligt for jer at blande jeres egen kasse med personlige favoritter. På den måde får man kun det man kan lide og har brug for. Jeg har oplevet, at det var nemmere at takke nej til kage og lignende på jobbet, fordi jeg ikke var sulten og min koncentration har været bedre. Hvem kan også præstere, når man er sulten? Desuden har min snacks været meget sundere end det jeg ellers kastede mig over, når gav efter.
I kan læse meget mere lige HER og hvis I bruger rabatkoden JEANETT10 så trækker den 10% rabat.

Konkurrence:

I kan nu vinde den samme kasse (Rode Challenge), som jeg har testet. Alt I skal gøre er:

1) Gå ind på Appesizes hjemmeside HER og find jeres favorit snack i sortimentet.
2) Læg en kommentar, hvor I fortæller når på dagen I har mest brug for en snack fra tasken samt fortæller mig hvilken snack der var jeres favorit.

Konkurrencen slutter torsdag d. 4. juni kl. 22 og vinderen annonceres på fredag d. 5. juni

Indlægget er sponsoreret af Appesize

Lately I’ve been testing snacks from Appesize which are healthy and natural snacks you can bring with you on the run.

bloglovin

Nye sko fra ASOS + rabatkode (20%!)

Nye sko fra ASOS + rabatkode (20%!)
Adlinks:
ASOS shoes HERE

Åh jeg har smule tømmermænd fra i går. Jeg havde besøg en gode venner til tapas, sangria og hygge. Den der sangria (som jeg havde lavet i groteske mængder) forsvandt liiidt hurtigere end jeg havde regnet med, og prisen betales i dag 😉

Jeg fik disse fine nye sko ind ad døren lige inden weekenden og jeg er ret vild med dem! I kan se dem på lige her på min instagram. De er ret normale i længden (jeg er en str. 40 og har dem i UK7 – det er som jeg plejer hos ASOS). De er dog en smule smalle i det, hvilket er perfekt til mig, men de er nok ikke gode til brede fødder.
Skoene kan købes HER i blå og HER i grå/snake.

Desuden er der i dag, og kun i dag, en 20% rabatkode til ASOS som gælder ALT. Den hedder BIGWINS og udløber i morgen tidlig kl. 9. Shop med koden HER

I just recieved these shoes from ASOS before the weekend. I love them! They’re very true to size, but have a slim fit so probably won’t work that well if you have wide feet. Get them HERE.
BIGWINS takes off 20% on ASOS only today!

bloglovin

Folketingskandidater på Instagram

Det her indlæg stikker måske lidt ud i forhold til hvad jeg ellers skriver om på bloggen, men ideen blev affødt tidligere i dag på jobbet (som social medie konsulent). Jeg havde brug for et overblik over folketingskandidater på Instagram og det kunne jeg ikke finde. Så nu laver jeg den selv! Hvis I ikke interesserer jer for politik, så springer I bare over 😉
Tallene er antal følgere.

Dan Jørgensen, S (@madensminister): 7092
Daniel Rugholm, C (@danielrugholm): 5746
Astrid Krag, S (@astridkrag); 5182
Manu Sareen, R (@manusareen): 3569
Ida Auken, R (@idaauken): 2949
Lars Løkke Rasmussen, V (@larsloekke): 1946
Søren Pind, V (@frihedsminister): 1561
Anders Samuelsen, LA (@anderssamuelsen1): 1461
Ole Birk Olesen, LA (@olebirkolesen): 1133
Benny Engelbrecht, S (@bennyengelbrecht): 1129
Peter Hummelgaard, S (@peterhummelgaard): 1115
Magnus Heunicke, S (@magnusheunicke): 1021
Laura Lindahl, LA (@lauralindahl): 928
Mads Rørvig, V (@madsrorvig): 867
Rasmus Horn Langhoff, S (@rasmuslanghoff): 841
Karen Melchior, R (@karmel80): 822
Lisbeth Bech Poulsen, SF (@lisbethbp): 720
Rune Kristensen, C (@runekdk): 686
Karsten Lauritzen, V (@karstenlauritzen): 682
Samira Nawa Amini,
R (@samiranawa): 679
Rasmus Prehn, S (@rasmusprehn): 677
Carl Valentin,
SF (@carl_valentin): 599
Rosa Lund,
EL (@rosa_lund): 564
Morten Østergaard,
R (@mortenoestergaard): 555
Yildiz Akdogan, S (@yildiz_akdogan): 546
Zenia Stampe,
R (@zenia.stampe): 450
Simon Emil Ammitzbøll,
LA (@simonemilammitzboel): 440
Liv Holm Andersen,
R (@liveholma): 344
Teis Volstrup, SF (@teisvolstrup): 332
Kristian Jensen,
V (@kristianjensenmf): 331
Rasmus Nordqvist, AL (@rnordqvist): 324
Stine Brix, EL (@smbrix): 309
Joachim B. Olsen, LA (@joachim.olsen): 308
Bjarke Charlie, AL (@bjarkecharlie)
Christine Antorini, S (@antorini123): 262
Niko Grünfeld, AL (@nikogrunfeld): 237
Michael Aastrup Jensen,
V (@michaelaastrupjensen): 222
Søren Juliussen, LA (@soren_juliussen_liberal): 210
Kaare Dybvad,
S (@kaaredybvad): 197
Ellen Trane Nørby,
V (@ellentranenorby): 194
Merete Riisager, LA (@mereteriisager): 188
Trine Mach, SF (@trinemach): 158
Julie Skovsby,
S (@julieskovsby): 109
Christian Rabjerg,
S (@christian.rabjerg): 102
Frede Skaaning, S (@fredeskaaningdk): 99
Pernille Rosenkrantz-Theil,
S (@sossepernille): 90
Mai Mercado,
C (@maimercado_dk): 39
Torsten Gejl, AL (@torsten.gejl): 38
Balder Mørk Andersen, SF (@sfbalder): 21
Maja Panduro, S (@majapanduro_): 17

Det jeg bider mærke i, at der er en klar overvægt af venstreorienterede politikere.

Jeg kan godt forstå, hvis kandidaterne ikke bruger flere timer på Instagram hver dag, da der er andre sociale medier, hvor man kan få fat i flere vælgere nemmere (fx. Facebook). Omvendt er det bare et rigtig godt medie til at vise ting “bag facaden”. De skal da uploade billeder af hvad de laver, når de ikke er “på”. Lad os se hvad der foregår backstage, giv os noget vi ikke får andre steder!

Hvordan har I det med valget og de sociale medier? Følger I nogle af dem – fx. dem I sympatiserer med/overvejer at stemme på?

bloglovin

Smukke sommerkjoler

Smukke sommerkjolerSmukke sommerkjolerAdlinks:
1/ OASIS HER   2/ Lavish Alice HER   3/ Sisley HER
4/ Jack Wills HER   5/ Gestuz HER   6/ Darccy HER
7/ Ganni HER   8/ ASOS HER   9/ Selected Femme HER
10/ ASOS HER   11/ Sisley HER   12/ ASOS HER

Jeg har et bryllup i juni, og nu har der også sneget sig en barnedåb ind. Kjolen til brylluppet er 90% på plads, og jeg overvejer mest at genbruge noget fra skabet til barnedåben. Meeeen… det er jo også en undskyldning for at købe sig en lille fin sommerkjole? 😉

Nr. 3 er jeg ret vild med. Smukke farver! Nr. 1, nr. 10 og nr. 12 kan jeg virkelig også godt lide. Flere af kjolerne kunne også sagtens gå til et bryllup eller som en almindelig sommerkjole. Hvilken er jeres favorit?

Rabatkoden BIGWINS giver 20% på ALT, men den gælder kun indtil i morgen mandag kl. 9. Klik HER.

I’m going to both a wedding and a christening next month, so I’m considering buying one of these dresses for the christening! I really love no. 3 from Sisley!

bloglovin

Birthday girl!

Birthday girl!Min ASOS kjole HER (se hele outfittet her)

I dag bliver jeg endnu et år ældre og jeg skal bare nyde dagen med min lille familie! Jeg holder en tapasaften for lidt venner på lørdag, men ellers planlægger vi en fest senere på sommeren. Jeg blev i morges vækket med fødselsdagssang og “uuuu-hraaaa” af Tim og Bella i morges. Det var så hyggeligt! Bella uddelte kys i massevis <3

Dagen byder på hygge med Tim og så henter vi nok Bella tidligt, så vi alle tre kan være sammen. Inden skal vi dog lige ind forbi banken, da vi skal underskrive den ny låneaftale i forbindelse med huset. Kan I huske, at jeg nævnte, at vi var ved at få huset gen-vurderet? Vi fik det vurderet til 2 millioner lige ud, så det er en stigning på 150K på under to år. Ret fin stigning, når vi intet har lavet. Men det vil vi så gøre nu! Og det er alle de papirer vi skal ind at have styr på. Og derefter skal jeg have kage, haha!

Hvis I ikke allerede har deltaget i min POMPdeLUX-konkurrence (hvor man kan vinde shopping for 1500 kr), så er det ved at være sidste chance. Den slutter nemlig i aften! I finder den lige HER

Today it’s my birthday! I’m gonna spend it with my boyfriend and our daughter. And eat lots of cake, haha! I’m having friends over on Saturday so today is just going to be very low key, but lovely <3 Don’t forget my POMPdeLUX competion right here.

bloglovin
Older posts