Smukke sommerkjoler

Folketingskandidater på Instagram

Det her indlæg stikker måske lidt ud i forhold til hvad jeg ellers skriver om på bloggen, men ideen blev affødt tidligere i dag på jobbet (som social medie konsulent). Jeg havde brug for et overblik over folketingskandidater på Instagram og det kunne jeg ikke finde. Så nu laver jeg den selv! Hvis I ikke interesserer jer for politik, så springer I bare over 😉
Tallene er antal følgere.

Dan Jørgensen, S (@madensminister): 7092
Daniel Rugholm, C (@danielrugholm): 5746
Astrid Krag, S (@astridkrag); 5182
Manu Sareen, R (@manusareen): 3569
Ida Auken, R (@idaauken): 2949
Lars Løkke Rasmussen, V (@larsloekke): 1946
Søren Pind, V (@frihedsminister): 1561
Anders Samuelsen, LA (@anderssamuelsen1): 1461
Ole Birk Olesen, LA (@olebirkolesen): 1133
Benny Engelbrecht, S (@bennyengelbrecht): 1129
Peter Hummelgaard, S (@peterhummelgaard): 1115
Magnus Heunicke, S (@magnusheunicke): 1021
Laura Lindahl, LA (@lauralindahl): 928
Mads Rørvig, V (@madsrorvig): 867
Rasmus Horn Langhoff, S (@rasmuslanghoff): 841
Karen Melchior, R (@karmel80): 822
Lisbeth Bech Poulsen, SF (@lisbethbp): 720
Rune Kristensen, C (@runekdk): 686
Karsten Lauritzen, V (@karstenlauritzen): 682
Samira Nawa Amini,
R (@samiranawa): 679
Rasmus Prehn, S (@rasmusprehn): 677
Carl Valentin,
SF (@carl_valentin): 599
Rosa Lund,
EL (@rosa_lund): 564
Morten Østergaard,
R (@mortenoestergaard): 555
Yildiz Akdogan, S (@yildiz_akdogan): 546
Zenia Stampe,
R (@zenia.stampe): 450
Simon Emil Ammitzbøll,
LA (@simonemilammitzboel): 440
Liv Holm Andersen,
R (@liveholma): 344
Teis Volstrup, SF (@teisvolstrup): 332
Kristian Jensen,
V (@kristianjensenmf): 331
Rasmus Nordqvist, AL (@rnordqvist): 324
Stine Brix, EL (@smbrix): 309
Joachim B. Olsen, LA (@joachim.olsen): 308
Bjarke Charlie, AL (@bjarkecharlie)
Christine Antorini, S (@antorini123): 262
Niko Grünfeld, AL (@nikogrunfeld): 237
Michael Aastrup Jensen,
V (@michaelaastrupjensen): 222
Søren Juliussen, LA (@soren_juliussen_liberal): 210
Kaare Dybvad,
S (@kaaredybvad): 197
Ellen Trane Nørby,
V (@ellentranenorby): 194
Merete Riisager, LA (@mereteriisager): 188
Trine Mach, SF (@trinemach): 158
Julie Skovsby,
S (@julieskovsby): 109
Christian Rabjerg,
S (@christian.rabjerg): 102
Frede Skaaning, S (@fredeskaaningdk): 99
Pernille Rosenkrantz-Theil,
S (@sossepernille): 90
Mai Mercado,
C (@maimercado_dk): 39
Torsten Gejl, AL (@torsten.gejl): 38
Balder Mørk Andersen, SF (@sfbalder): 21
Maja Panduro, S (@majapanduro_): 17

Det jeg bider mærke i, at der er en klar overvægt af venstreorienterede politikere.

Jeg kan godt forstå, hvis kandidaterne ikke bruger flere timer på Instagram hver dag, da der er andre sociale medier, hvor man kan få fat i flere vælgere nemmere (fx. Facebook). Omvendt er det bare et rigtig godt medie til at vise ting “bag facaden”. De skal da uploade billeder af hvad de laver, når de ikke er “på”. Lad os se hvad der foregår backstage, giv os noget vi ikke får andre steder!

Hvordan har I det med valget og de sociale medier? Følger I nogle af dem – fx. dem I sympatiserer med/overvejer at stemme på?

bloglovin
   

16 kommentarer

  • Super liste! Det er underligt, at nogle politikere går udenom Instagram, for det viser en mere personlig side af politikeren ( = flere stemmer). God weekend

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • missjeanett

      Jeg er meget enig med dig, Karen! Men i sidste ende er det nok et spørgsmål om prioritering af tid. Desværre bliver sociale medier oftest skubbet lidt ud.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • N

    Følger Dan Jørgensen selvom jeg ikke stemmer på A 🙂 Han er dog virkelig sympatisk og så god ved dyrene!

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • missjeanett

      Ja, han har virkelig formået at sætte dyrevelfærd på dagsordenen. Det må man give ham!

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • line

    Liv Holm Andersen er nice – hun får min første stemme, men førte også valgkamp for hende i 11 så er selvfølgelig lidt påvirket 😉

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • missjeanett

      Fedt at du allerede er afklaret! Jeg ved hvilket parti, og er 85% sikker på personen også.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Du mangler ret mange, i hvert fald hvis det er kandidater og ikke bare medlemmer 🙂
    Runekdk
    Soren_Juliussen_liberal
    TeisVolstrup
    DanielRugholm
    Engelschmidt

    Og mange flere. Det var bare dem som jeg lige kunne huske 🙂

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • missjeanett

      Rune, Søren og Teis er på. De andre to tilføjer jeg til listen 🙂

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Der er masser af politikere jeg er enige med om mange ting, som jeg ikke gider følge. Jeg er nok mere tilbageholdende med at følge dem jeg er direkte uenige med.

    Jeg vil gerne følge hvis, der er personlighed, humor og/eller de er fra samme område som mig. På IG vil jeg underholdes uden at blive for provokeret.

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • missjeanett

      Jeg er helt enig med dig. Det er ikke nok at man er enige med dem politisk. De skal også være gode på sociale medier før jeg gider. Det skal være relevant. Jeg magter ikke 38 insta-billeder af deres egne valgplakater fx.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Hvor er du god! Det må alligevel have været tidskrævende at få styr på sådan en liste. Fandt i øvrigt også lige Enhedslisten på Instagram: https://instagram.com/enhedslisten/ 🙂

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • missjeanett

      Det tog også pænt lang tid! Tak, men listen er mest tiltænkt personer – ikke hele partier.

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Ida

    Jeg holder mig fuldstændigt fra at følge med. Jeg ved godt, hvad jeg stemmer, og det har jeg vidst hele tiden. Jeg gider ikke se debatter, hvor der bliver råbt og skreget, og jeg orker ikke mere valgflæsk. Jeg kunne jo egentlig godt brevstemme 😀

    Siden  ·  Svar på kommentar
  • Pernille Birch

    Nu er jeg selv politisk aktiv – og selvom mange af de kandidater jeg følger også er venner og bekendte er jeg snart ved at brække mig over at se facebook og instagram opdateringer hvor de står med bolcher og pjecer og smiler sammen med deres frivillige. Jeg er selvfølgelig også biased fordi jeg ser det hele tiden. Men jeg er allerede træt af det(det bliver de længste tre uger ever) og jeg skammer mig over at jeg nok kommer til at lægge lignende billeder ud med partikasket på hovedet :joy:

    Siden  ·  Svar på kommentar
    • Marlene

      Og mig ☺️ @marleneambo Jeg brugte de sociale medier rigtig meget under valgkampmen dog var det facebook jeg brugte mest

      Siden  ·  Svar på kommentar
  • Pernille Birch

    Du har glemt @bitzowpaaborgen g @anneginderskovhansen fra liste C 🙂

    Siden  ·  Svar på kommentar

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

 

Næste indlæg

Smukke sommerkjoler