UPS… (et stort UPS)

Det her var bestemt ikke planlagt, men ikke desto mindre var det tiltrængt. Min gamle nokia klaptelefon kan virkelig ikke mere efter snart 4 års tro tjeneste. Skærmen sidder ikke fast længere, jeg kan ikke lægge på (virkelig upraktisk altid at skulle vente på at andre lægger på), den holder batteri MAX en dag også selvom jeg storset ikke bruger den og tast nr. 5 strejker ca. hver anden dag. Jeg har hele tiden stået fast på, at min næste telefon skulle være en smartphone. Både af grunde som at jeg kan blogge fra den, men også fordi jeg virkelig godt kan lide elektronisk legetøj (og lidt fordi de andre bloggerpiger i menuen øverst mobber mig med min klaptelefon… ej det er gas, de er jo søde alle sammen! 😉 ). Jeg har dog været mere i tvivl om det skulle være iphone eller HTC. I blogland er alle vist mest til iphones, men i min omgangskreds er de fleste vist mest til HTC (det er dog mest hos fyrene jeg kender, at HTC hitter). I sidste ende må jeg blankt erkende, at jeg faktisk ikke ved hvad det var der gjorde at jeg valgte iphone. Jeg sad med computeren imens jeg snakkede i tlf med min søster og pludselig fik jeg bare sagt “Nu har jeg købt iphone 4” (tror også mest hendes svar var “Hva’?”). Måske fordi jeg kender mere til telefonen end jeg gør til den fra HTC jeg havde kig på. Samtidigt kunne jeg få iphone 4 hos telmore nu og det tilbud jeg havde set på HTC telefonen var hos 3 og dem gider jeg simpelthen ikke. Stortset alle jeg kender der har 3 har problemer med deres dækning – deres såkaldte “sorte huller”, hvor dækningen bare ryger fuldstændig. Sådan noget har jeg overhovedet ikke tålmodighed til. Så ja tak til iphone 4 og telmore!
Og så er der ikke mere shopping til den dame i denne måned. Godt nok har søde Fie prøvet at lære mig, at det er bedre at shoppe få, men gode og dyre ting. Men jeg tror ikke hun mente, at jeg på samme måned skulle købe flybilletter til New York OG en iphone 4 😉 Men hvis pengene er der på kontoen, så må man vel godt?
I dag skal jeg på arbejde og i aften får jeg iøvrigt besøg af smukke Katrine som jeg har tilbudt overnat her i the big O, da hun skal til optagelsesprøve på journalistik i morgen tidligt. Kryds fingre for hende! Ville bestemt ikke ha’ noget imod, hvis hun kom til Odense 🙂

Tilgengæld hjælper du mig med at finde fantastiske highstreetfund! 🙂 Og tænk hvor højt du kommer til at elske både turen og telefonen! Well done, my dear 🙂
P.S. Er iøvrigt stærkt misundelig! Var blevet lovet en iPhone 4 af arbejdet her i april.. Det er så nu blevet til juni-juli. Og jeg går på barsel i august..? Tror det ender med, at jeg selv må købe en!