Lissabon Dag 5

Vi startede med god (fødselsdags)morgenmad på en nærliggende café
Lissabon går utroligt meget op og ned – og det var extra hårdt denne dag, da det var SÅ varmt. Min. 30 grader – så jeg havde også været sød i Lissabon på min fødselsdag 😉
Efter morgenmad smuttede vi i Botanisk Have, hvor der bla. var et sommerfuglehus, så man kunne få lov til at gå rundt inde blandt de fine sommerfugle.
De smukke gader i Lissabon… fra denne kunne vi se ud til deres store bro.
Knapt 10 kr for en Magnum is i Lissabon. Sindsygt at de koster næsten 30 kr herhjemme (og lidt til grin)
Laber Hr. Kæreste ved et udsigtspunkt, hvor vi kunne se over til slottet, hvor han friede til mig 3 dage tidligere <3
Vi prøvede også at køre i de gule sporvogne… det var jeg dog ikke så imponeret af. Det var dyrt, crowded og kort.
Iced latte og karamel cheesecake på Starbucks – og den mest alternative måde nogen nogensinde har stavet “Jeanett” på. “Gilene”… WTF?
Den vildeste udsigt jeg nogensinde har haft på en restaurant… her spiste vi fødselsdagsmiddag hos Chapito.
Som, for mit vedkommende, bestod af lækkert andebryst med grøntsagsmos, grillede grøntsager og appelsinsauce. SÅ godt!
Jeg nød den udsigt SÅ meget… kunne ikke komme på en mere perfekt måde at afslutte en fuldstændig uforglemmelig ferie til Lissabon. We will be back!
Så har maven det bedre og derfor får I endelig vores 5. og sidste dag i Lissabon, som også var min fødselsdag. Det var SÅ varmt den dag – den varmeste på hele ferien med temperature på over 30 grader. Det har været en fuldstændig uforglemmelig ferie og vi er mere end enige om, at vi på ingen måder har været i Lissabon for sidste gang. Både fordi vi har nogle minder for livet der, men samtidigt også fordi det er en fantastisk by som virkelig er undervurderet. Den er så smuk, fuld af historie, masser ting at se og med meget venlig indbyggere (modsat fx deres naboer – spanierne – som virkelig kan være nogle ubehagelige snobber på linje med franskmændene). Kort og godt: Lissabon er et must-besøg, if you ask me!
I aften håber jeg, og regner med, at komme med indlægget som I alle har efterspurgt; alt om selve frieriet 😉
Last pictures from our vacation to Lisbon, Portugal from our last day which was also my birthday. Click on “TRANSLATE” in the top menu to get the whole text translated to your own language.

Hvor er de bare flotte de billeder. Og så vild udsigt! Fantastisk