OOTD #429: Leopard i Legoland og om hår der ændrer sig

Y.A.S. dress (HERE) – Jane Kønig bracelet (HERE*) – Ray-Ban sunglasses
Maria Black earring (HERE*) – DKNY “gansevoort” bag (HERE) – Public Desire shoes (HERE)
Da vi var i Legoland (mere om det i det weekendindlæg, som jeg skrev HER) havde jeg min nye kjole fra Y.A.S. på. Ret behagelig, men samtidig også pæn. Jeg tænker, at den også sagtens kunne gå på et kontor? Man trækker selv snoren i taljen ind og det gør det nemt, at få den til at sidde pænt på ens krop. Jeg kan ikke finde den andre steder end på HER (sjovt at den ikke er på Y.A.S.’s egen webshop?).
I øvrigt så sker der noget sjovt med mit hår for tiden. Jeg har alle dage haft utrolig glat hår. Som i, MEGET glat. Men her på det seneste er jeg begyndt at opleve, at når jeg lader mit hår lufttørre, så får det lidt fald. I kan fornemme det en lille smule i længderne her på billederne. Det gør mig ikke så meget, men lidt sjovt, når jeg altid har været vant til at have verdens mest glatte hår. Jeg har hørt om andre, hvor det skete under graviditet, men det her er først sket ved mit nu (og jeg er altså ikke gravid!). Andre der har oplevet noget lignende?
Bella ville kun have taget billeder med mig i Legoland, hvis vi rækkede tunge. Så det gjorde vi. Også selvom jeg ligner en tosse. Men at række tung er det “nye”. Det gøres både for sjov, men også når mor og far er dumme. Det er sidstnævnte især, når man ikke må få nyt legetøj eller kage til aftensmad. I kan godt høre, at vi mishandler hende herhjemme, ikke? 😉
Bellas bluse er en gammel sag fra Wheat, nederdelen er fra den nye sæson af Mini A Ture (HER) og skoene fra Kavat
I was wearing my new dress from Danish brand Y.A.S. when we spent a day in Legoland (you can read more about it here). I think this dress would work well at work in an office too? I bought it HERE.

Den er virkelig fin, hvad str har du den i? Den ser ret behagelig ud, og ligner ikke noget der krøller så meget?