10 ting jeg vil lave i oktober

Jeg forbereder mig mental på et hård efterår med kommunalvalget, men selvom det kommer til at fylde rigtig meget herhjemme og i mit liv de kommende måneder, så skal jeg (heldigvis) også andre ting. Jeg glæder mig især rigtig meget til vores ferie på Kap Verde!
Vasen på billedet har jeg iøvrigt selv lavet – eller, jeg har selv malet/glasseret den. Det gjorde jeg hos Kähler i sommers og man kan gøre det igen her i efterårsferien, hvis I har lyst til at kreere jeres egen vase. Jeg er selv ret godt tilfreds med resultatet!
I oktober vil jeg…
- … glæde mig til et helt specielt afsnit af Outlander <3 Traileren til næste uges afsnit kan I se HER
- … til Kap Verde!! Åhh jeg glæder mig. Endelig skal jeg mærke lidt sommer!
- … uddele priser til Best of Odense ’17 showet på Odense Teater. Husk at det er jer, der bestemmer, hvem der skal vinde de forskellige kategorier. I kan stemme lige HER
- … selvfølgelig afsted med Damernes biografklub. Uh hvor jeg håber, at vi enten skal se The Beguiled eller den nye Blade Runner 2049. Sidstnævnte er med Harrison Ford og Ryan Gosling. Jeg har faktisk ikke det store forhold til den første Blade Runner film, men anmeldelserne af den nye er helt vilde. Jeg har endda set to, som skrev, at den nye er endnu bedre end den fra 1982. Fik jeg nævnt, at Ryan Gosling har hovedrollen? #haps Derudover har jeg lovet Bella, at vi tager ind og ser enten den nye My Little Pony film eller Den kæmpe store pære. Vi læser ofte Den kæmpe store pære af Jakob Martin Strid* herhjemme, så den vil jeg faktisk gerne se. Den er sådan en fin historie!
- … høre startskud lyde på den intense del af valgkampen. Lørdag d. 28. oktober må de hænge valgplakaterne op (der er strenge regler for den slags) og det plejer at være startskuddet på selve den valgkamp, som I andre mærker til; plakater, TV-debatter, politikere i gågaden mm. Dette fortsætter ind til selve valgdagen d. 21. november.
- … tage i skoven, hvor vi samler blade og kastanjer – så hjem og være kreativ en eftermiddag sammen med Bella. Sådan en eftermiddag ville hun elske og jeg er meget opmærksom på at gøre lidt ekstra for hende nu, da valgkampen heller ikke bliver nem for Bella.
- … bage en lækker svampet og krydret gulerodskage. Jeg har længe gerne villet lave en version af Starbucks gulerodskage. Den var så fantastisk før, men så fik de pludselig nye producenter på den og derefter er den blevet virkelig ringe (#firstworldproblems, I know!). Jeg savner den gamle og derfor vil jeg se, om jeg selv kan genskabe den. Nogle gode tips til en god cream cheese frosting?
- … til flere bloggerevents her i Odense. Blandt andet hos Bianco. Jeg går faktisk og lurer lidt på dem her* for tiden.
- … se om jeg ikke kan finde et hul i kalenderen til at tage ind og høre et af de spændende foredrag, som mit arbejde AOF arrangerer her i oktober. Der er blandt andet dette her med Ritt Bjerregaard i aften (der kan jeg desværre ikke selv), dette her som er inklusiv “show cooking” og det her om den afdøde forfatter Jakob Ejersbo. Der er stadig billetter at få til dem alle tre. Bare klik på linkene.
- … købe mig et par røde eller bordeaux sko. Jeg er især lidt besat af ideen om et par røde. Aner ikke helt, hvor det kommer fra. Jeg har kigget lidt på disse* og dem her*. De her* er til gengæld virkelig, virkelig porno. Haha, det er næsten til en gang udklædning! De her* er jeg vild med, men tænker, at de er svære at få brugt ofte. Modellen er ellers sej og hælen er ret fin. Hvad synes I om de sidste?
I kan se listen for, hvad jeg ville lave i oktober sidste år HER (jeg kan se, at jeg også pønsede på det med en gulerodskage sidste år, ha ha)
In October I wanna bake a spicy carrot cake, I wanna watch either “The Beguiled” or “Blade Runner 2049” with my movie club. I wanna buy a pair of red shoes (considering these or these. Do you like these?).
FØLG BLOGGEN PÅ
FACEBOOK HER + BLOGLOVIN HER + INSTAGRAM HER

Vi ses til Bianco-eventet! 😀