Figueres & Dalí

Facaden på selve Dalí museet… kæmpe æg på taget og brød-lignende ting all-over på murene (Dalí har selv været med til at bestemme at det skulle se sådan ud).
Figueres er en hyggelig by – her er det fx gader lige bag selve museet.
Kø for at komme ind på museet (den fortsat rundt om hjørnet). Selvom det måske ser voldsomt ud, så stod vi ikke i kø mere end 20 min ca. Og det er det hele værd! Køen var faktisk endnu længere, da jeg var der i 1997.
Dalí potræt af Piccaso… haha, spændende fortolkning!
Den lille gårdhave i museet er ret spændende og er fyldt med forskellige ting. Blandt denne statue (og skibet i luften oppe over hende), men også en bil, hvor det regner inden i, når man smider en euro i. Elsker gårdhaven!
Mig foran det KÆMPE maleri “From the Labyrinth” (I kan se hele mit outfit fra denne dag HER). Der er vist nogle moderjord referencer i maleriet her. Lige foran mine fødder er det faktisk Dalís grav…
… som man også kan komme ned og se sådan her. Han er begravet på museet og levede faktisk også de sidste 5 år af sit liv på museet (som han selv har indrettet). Hans elskede kone Gala dødede i 1982 og i 1984 overlevede han lige knapt en brænd i hans eget hjem Girona (hvor Gala i dag er begravet). Og efter brænden flyttede han til Figueres (hvor han er fra oprindeligt) og ind på museet de sidste 5 år.
Man kan ofte diskutere om manden var gal eller genial (det ligger tit og vipper 😉 ). Personligt synes jeg oftest at han var genial… og dette her er faktisk en af mine yndlings værker fra ham (hvis vi ikke tæller malerier med, fordi der elsker jeg alt for mange til at kunne nævne dem her!). Det er så crazy at det er godt! Myre, brød, majs og grimt klippet kvinde… I love it!
Vi sluttede eftermiddagen af med spansk tapas på en lille hyggelig restaurant som lå i en sidegade lige omkring museet. Den hed Catalunya Amor og havde den bedste gazpacho (kold spansk suppe) jeg nogensinde har fået (og gratis WiFi – bonus, når man er på ferie i udlandet!).
Jeg har stadig lidt ferie-lir tilbage at vise jer. Blandt andet har jeg slet ikke fået fortalt jer om vores dag i Figueres. Vi tog til Figueres i Spanien om formiddagen og brugte nogle timer på deres kendte Dalí museum. Jeg havde faktisk været der, da jeg var 13 år, men det havde de andre 3 ikke og jeg havde slet, slet ikke noget imod at gense det. Jeg ELSKER Dalí (generelt spanske surrealister – Gaudi er også en af mine favoritter!) og det at han selv har ombygget hele museet (fra et teater) og indrettet, det giver det en hel extra demission, synes jeg. Hvis I nogensinde er i området, så kan det varmt anbefales. Der er både malerier, smykker, statuer, loftsmalerier (det er SÅ vildt!), møbler og endda hans grav. Der er især mange af hans malerier af hans kone Gala. Dog er der nogle af hans mest kendte malerier der mangler – flere af dem hænger nemlig i USA og flere er ejet af private. Jeg håber en dag, at de finder deres vej til Figueres. Indgang kostede 12 euro pr mand (man kan slippe med 9 euro, hvis man kan fremvise studiekort) og billetten gælder både til selve museet og til hans smykkeudstilling på den anden side af bygningen.
Hvad siger I til Dalí? Er han FOR wacko eller er I også fans?
Og tjek ind i aften – der afslører jeg endelig hvad der var i YSL posen, som jeg købte i Barcelona 😉
While I was on vacation we drove to Figueres in Spain to visit the Salvador Dalí museum. I highly recommend it!

Jeg er også Dalí-fan! Synes at manden er gal, men genial 😉 Så jeg glæder mig også helt vildt til at besøge museet om en måneds tid.. Og endnu mere nu hvor du skriver, at det er så godt!
http://missjosie.wordpress.com/