Mad Men Style – Betty

Reklamelinks markeret med *
1. ASOS SALON medi dress* £85 – 2. Mango yellow dress 499 kr – 3. ASOS SALON floral cocktail dress* £75 – 4. Karen Millen striped shirt dress* £190
5. ASOS embroidered dress* £65 – 6. River Island prom dress* £44.99
Om et par uger så fylder jeg 27 og på selve dagen der holder jeg stor fødselsdagsfest for mine venner. Festen har temaet “Mad Men”, så jeg har derfor bedt mine gæster at komme klædt som personerne i serien. Jeg er fuld i gang med at finde på gode Mad Men-drinks at servere 🙂 Serien foregår i 1960erne, men stilen er stadig meget 50er agtig med store, taljerede skørter og perfekt make-up og opsat hår. Jeg glæder mig helt vildt og jeg har selv mit outfit klar – det består bla. af en kjole fra Mango som jeg købte i Barcelona som jeg endnu ikke har vist jer. Flere af mine veninder har bedt om lidt inspiration og så tænkte jeg samtidigt at jeg ville dele det med jer. Stilen er skøn og jeg ved der er mange Mad Men fans derude 🙂
I dag fokuserer jeg på skønne Betty Draper (og indenfor den næste uges tid kommer der et indlæg om sexede Joan). Betty er en af hovedpersonerne i serien, hvor hun er gift med lækre Don Draper. Betty er midt i 20erne, da serien starter og hun er hjemmegående husmor til 2 børn. Hun er udefra super perfekt… er smuk og slank, holder skønne middagsselskaber for venner samt naboer og har en rigtig fin stil. Hun er en af de personer vis stil stadig har en del af 50er-stilen. Hun er altid tækkeligt klædt på – ingen korte kjoler eller nederdele (men det var generelt for tiden… ingen korte kjoler!). Hun matcher altid med fine accessories og smykker. Hendes make-up er flawless, men enkel med perfekt hud, røde kinder, eyeliner, mascara og ofte rød læbestift. Jeg har ovenover samlet lidt kjoler som sagtens kunne bruges, hvis man skulle være Betty for en aften. Ha’ fokus på taljen, sørg for kjolen har den rigtige (lange) længde og tilsæt så perfekt hår, make-up og gerne perlekæde+perleøreringe. Kan i lide Bettys stil?
In a few weeks I’m turning 27 and on my birthday I’m having a big party with a Mad Men theme. My guests have to dress according to the style in the TV show and here’s some inspiration for some of the ladies: Betty Draper!

God idé med Mad Men tema!!!
Jeg synes godt om selve formerne, farverne og skørterne, men IKKE længden, selvom det dog passer godt til selve kjolerne, men hvis det var mig der skulle bære det, måtte de godt lige være måske halvt så lange;). Held og lykke. Glæder mig til at se DIT Mad Men outfit.